Co je to marže
Vysvětleno jednoduše, marže je vlastně rozdíl mezi tržbami a náklady. Tedy kolik vás výroba pokrmu stojí a jaká je jeho cenovka na jídelním lístku. Čím vyšší marže, tím vyšší zisk.
Jak se marže vypočítá
Marže se nejčastěji uvádí v procentech. 100% marže znamená, že jste věc prodali bez jakýchkoli nákladů.
Marže = (prodejní cena – nákupní cena) / prodejní cena × 100
Pokud tedy prodáváte pizzu za 250, ale její nákupní cena je 100, tak je marže podle tohoto vzorce 60 %.
Co se do marže nepočítá
Nepleťte si však zisk a marži. Do marže se nepočítají náklady na dopravu, platy a podobně.
Zkuste naše další tipy. Přečtěte si článek: Jak v restauraci nastavit ceny a ušetřit.
Těchto 5 pokrmů má skvělou marži
1. Hamburgery
Nejenomže dobře vypadají, ale i vydělávají! Náklady na mleté hovězí maso a housky jsou relativně nízké, když k tomu přidáte prémiové přílohy a neobvyklé kombinace, máte vyhráno.
2. Pizzy
Pizza je úžasná věc a nejeden člověk si už na ní vydělal hezké peníze. Těsto a omáčka vás nezruinují a je jenom málokdo, komu by pizza nechutnala. Navíce se můžete s oblohou vyhrát a měnit ji podle sezónnosti.
Když u její přípravy použijete domácí ingredience, můžete cenu navýšit. Poctivá pizza zkrátka jede.
3. Těstoviny
Těstoviny v sobě skrývají velký potenciál. Základ je levný a fantazii se pak meze nekladou. Omáčky od výmyslu světa, díky kterým jsou si lidé ochotni i připlatit.
4. Polévky
Polévky jsou pro restaurace velmi výnosnými položkami. Mají v sobě cenově dostupné ingredience, jako je zelenina, fazole či obiloviny a lidé si na nich rádi pochutnají.
5. Smažené chuťovky
Hranolky, cibulové kroužky i krokety jsou častokrát bestsellery na menu. Brambory a cibule nepatří mezi nákladné položky a lidé je milují.
Přidejte na jídelní lístek ověřené kombinace – hranolky a hamburger, maso a krokety, cibulové kroužky jako chuťovka a zisk bude opět o něco příjemnější.
Zkuste i další tipy pro uspelling v praxi.